2. Förfarande
Förfarande
Titel: Mobilbaserad betalningslösning för parkering
Beskrivning: Beställaren avser att upphandla tjänst avseende mobilbaserad betalningslösning för parkering på Kalmar kommuns allmänna parkeringsplatser samt Kalmarhems parkeringsplatser via app eller sms. I Kalmar kommun ska parkör utifrån ett urval av leverantörer erbjudas ett enkelt, snabbt och lättillgängligt sätt att hantera sin betalning av parkering. Information till parkörer ska vara tydlig och förenlig med gällande lagstiftning. Parkör erhåller information om antagna leverantörer via kommunens hemsida samt informationsskyltar vid respektive parkering.
Intern identifierare: 2025-12
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98351100 Bilparkeringstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 63712400 Parkeringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Koppling
Intern identifierare: 1540324
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 63712400 Parkeringstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Utvärdering
Intern identifierare: 1645699