Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggmaterial.
Referensnummer: A 16-097 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att upphandla byggmaterial till beställarens olika verksamheter för successivt uttag under avtalsperioden. De som i huvudsak kommer att avropa från detta avtal är beställarens snickare, lärare på Örnsköldsviks gymnasium för programmet Bygg och anläggning, vaktmästare samt beställarens aktuella avtalspart när det gäller byggtjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 32 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål, 03419000 Virke, 44111800 Murbruk (byggnadsarbeten), 44140000 Byggmaterialrelaterade produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen