111661-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal livsmedel, djupfryst, kolonial, kött och chark samt ramavtal mejeri.
Referensnummer: KS 15-670
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till tecknande av ramavtal för djupfryst, kolonial, kött och chark samt mejeri enligt beskrivning i upphandlingsdokumenten. Upphandlingen genomförs gemensamt av kommunerna inom STONO, dvs. Danderyd, Norrtälje, Sollentuna, Täby, Vallentuna, Vaxholm samt Österåkers kommuner samt vårdbolagen AB Solom och Tio100 AB. Separata avtal kommer att tecknas för varje upphandlande enhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Ramavtalsområde 1 – Kolonial m.m.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15330000 Beredda eller bearbetade frukter och grönsaker, 15320000 Frukt- och grönsaksjuicer, 15310000 Potatis och potatisprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen syftar till tecknande av ramavtal för djupfryst, kolonial, kött och chark m.m. enligt beskrivning i förfrågningsunderlag med bilagor. Upphandlingen genomförs gemensamt av kommunerna inom STONO, dvs. Danderyd, Norrtälje, Sollentuna, Täby, Vallentuna, Vaxholm samt Österåkers kommuner samt vårdbolagen AB Solom och Tio100 AB. Separata avtal kommer att tecknas för varje upphandlande enhet.
Ramavtalsområde 2 – Mejeri
Del nr: 2
15500000 Mejeriprodukter
Upphandlingen syftar till tecknande av ramavtal för mejeri enligt beskrivning i förfrågningsunderlag med bilagor. Upphandlingen genomförs gemensamt av kommunerna inom STONO, dvs. Danderyd, Norrtälje, Sollentuna, Vallentuna, Vaxholm samt Österåkers kommuner samt vårdbolagen AB Solom och Tio100 AB. Separata avtal kommer att tecknas för varje upphandlande enhet.