111666-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Färdigställande byggnadsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av Oden storkök
Referensnummer: SBN 2018/79
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser nybyggnation av ett storkök vid Torpaskolan i Vänersborg. Köket ska producera kost till stora delar av kommunens barn- och äldreomsorg och utformas med särskilda enheter för produktion av alternativ kost till individer med särskilda dietbehov beroende på till exempel allergier. Byggnaden ska inrymma matsalsdel med servering åt elever på Torpaskolan.
AF ADMINISTRATIVA FÖRESKRIFTER
Dessa administrativa föreskrifter ansluter till AMA AF 12
AFA.12 Beställare
Vänersborgs kommunFastighetsenhetenSundsgatan 33462 33 Vänersborg
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212422 Byggnation av matsal, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343000 Installation av brandskydd, 45421151 Montering av kompletta kök, 45432110 Golvläggning, 45442100 Målning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen