111691-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Cyklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förmånscyklar
Referensnummer: 2021-72
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34430000 Cyklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling för att införa förmånscyklar till anställda inom Kalmar kommun.
Anbud ska lämnas elektroniskt via Mercell TendSign senast den 2023-03-24 14:00.
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun (org. nr 212000-0746) och alla kommunala bolag.
Omfattning
Upphandlingen omfattar erbjudande till anställda inom Kalmar kommun/bolag/förbund (nedan kallat Kalmar kommun) om hyra av cykel via bruttolöneavdrag.
Avtalsform
Avtal kommer att tecknas med en leverantör för hela åtagandet. Anbud kan endast lämnas på hela uppdraget.
Avtalstid
Avtalet kommer att löpa i 3 år från avtalstecknande. Köparen har ensidig option om förlängning/ar för hela eller delar av avtalet 1-24 månader åt gången. Det totala avtalsperioden inklusive förlängningar är maximalt fem (5) år.
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs som en tjänstekoncession enligt Lag (2016:1147) om upphandling av koncessioner (LUK).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontaktpersoner
Kontaktperson för upphandlingen:
Namn: Zeljko Starcevic, upphandlare
tfn: 0480454069
e-post: zeljko.starcevic@kalmar.se
Sista anbudsdag
Kalmar kommun (org. nr 212000-0746) och kommunens 10 kommunala bolag.
Erbjudande av förmånscyklar sker enligt beskrivning i kravspecifikation och avtalsmall. Upphandlingen genomförs som en tjänstekoncession, vilket innebär att anbudsgivarens ersättning för uppdraget utgörs helt av bruttolöneavdraget.
Värdet av upphandlingen är svårt att bedöma, detta då det är beroende av faktorer så som val av cykelmodell och antal anställda som väljer att nyttja förmånen. Uppskattningsvis är att ungefär 15 % av beställarnas anställda (totalt ca 6 500 anställda) kommer att nyttja förmånen under avtalstiden. Inga volymer garanteras för uppdraget.
Med tjänstekoncession innebär att Kalmar kommun anförtror utförandet av uppdraget till Anbudsgivaren. Koncessionen medför att verksamhetsrisken överförs till koncessionshavaren. Med verksamhetsrisk avses att koncessionshavaren inte är garanterad att få tillbaka de investeringar som gjorts och de kostnader som uppstått under koncessionen.
All kommunikation i Upphandlingen sker via Mercell TendSign.
Anbuds form och innehåll
Anbudet ska uppfylla följande obligatoriska krav. Anbud som inte uppfyller de obligatoriska kraven kan komma att förkastas.
Anbudet ska lämnas elektroniskt via Mercell TendSign.
Ska-krav
Samtliga angivna ska-krav i upphandlingsdokumentet, med tillhörande bilagor ska vara uppfyllda av leverantören.
Kvalificering
Behörighet att utöva yrkesverksamhet
Leverantören ska vara registrerad i aktiebolags-, handels- eller föreningsregister eller motsvarande register som förs i den stat där leverantörens verksamhet är etablerad.
Ekonomisk och finansiell ställning
Leverantören ska ha tillräcklig ekonomisk och finansiell ställning för att kunna fullgöra kontraktet, på grund av bland annat leveranstider inom branschen.
Beställaren kommer att kontrollera leverantörens riskklassificering enligt CreditSafe AB.
Krav på teknisk och yrkesmässig kapacitet
Leverantören ska ha tillräcklig teknisk och yrkesmässig kapacitet för att utföra uppdraget enligt avtalet. Som bevis för att leverantören har tillräcklig teknisk och yrkesmässig kapacitet ska leverantören till anbudet lämna en referensförteckning över två utförda liknande uppdrag.
Kravspecifikation / tekniska specifikationer
Se Bilaga 3, Kravspecifikation och utvärdering Kalmar kommun.
Prövning av anbud
Under förutsättning att inkommet anbud överensstämmer med de krav som ställts i allmäna föreskrifter sker prövning av anbudet.
Utvärdering av anbud
Upphandlande myndighet kommer att anta det anbud som uppfyller ställda krav och som helhet är det mest fördelaktiga utifrån beställarnas behov.
Antagande av anbud
Utvärdering kommer att ske enligt utvärderingsmodell (bilaga 3). Det anbud som erhåller högsta totala utvärderingssumman kommer att antas.