111716-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Byggteknisk ledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Projektledare, Projekteringsledare, Byggledare m.m.
Referensnummer: SFB-2020-00519
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för tekniska konsulter för byggentreprenader avseende Projektledare, Projekteringsledare, BAS-P, Byggledare, Marksamordnare och Installationssamordnare.
Avropade uppdrag omfattar konsultuppdrag gällande mindre-, medelstora- och stora projekt, totalentreprenader (ABT 06) och utförandeentreprenader (AB 04) av nyproduktions-, underhålls- och ombyggnadskaraktär.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen