111729-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Vårgårda: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter – Arkitekt och tillgänglighet
Referensnummer: UPH/2021:73
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandling är att täcka Beställarens behov av tekniska konsulter inom kompetensområdet arkitekt och tillgänglighet, för mindre till medelstora projekt, totalentreprenader och utförandeentreprenader, av nyproduktions-, tillbyggnads-, underhålls- och ombyggnadskaraktär.
Konsultuppdraget kan omfatta olika skeden (t.ex. förstudie, projektering, upphandling, utförande och förvaltning). Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen