111731-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Konsulttjänster för projektledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledare avancerad digitalisering
Referensnummer: LTU-240-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar projektledning av FoI-projekt för kategorierna:
- Kvalificerad projektledning
- Enklare projektledning
Uppdraget ska utföras med antingen Luleå eller Skellefteå som stationeringsort, anbudsgivaren behöver kunna leverera till minst en av orterna. LTU avser att teckna avtal med upp till fem (5) leverantörer. Avtalstid är två (2) år med möjlighet till förlängning ett (1) + ett (1) år.
Upphandlingens totalvolym för hela den potentiella avtalsperioden uppskattas ligga i kostnadsnivån 10 mkr beroende på vilka projekt LTU driver. Takvolym för avtalet uppgår till 15 mkr. LTU åtar sig ingen volymgaranti på efterfrågade tjänster. Avtalade tjänster avropas successivt under avtalad period. Avrop från avtal sker enligt i avtal fastställd rangordning samt fördelningsnycklar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72224000 Konsulttjänster för projektledning, 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 75112100 Administration för utvecklingsprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen