Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VA-material, Ramavtal.
Referensnummer: 0261/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39715300 VA-utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar löpande och större leveranser av VA-material, bl.a. dräneringsrör, vägtrummor, tryckledningar, markrör och elrör. Sortimentet skall därför vara med stor bredd.
Planerad avtalsstart 15.5.2017.
Ramavtalets planerade avtalsperiod är fyrtioåtta (48) månader.
Upphandlingen avslutas genom att Park- och naturförvaltningen och de antagna Leverantörerna tecknar ramavtal. Avsikten är att ramavtal ska tecknas med minst tre (3) Leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål, 44161000 Ledningsrör, 44163111 Avloppsrör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen