111753-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Tyngre motorfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastväxlare med tillhörande kranflak.
Referensnummer: Dnr.2017/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34140000 Tyngre motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Vänersborgs kommun avser köpa en styck ny lastbil med lastväxlare och kranflak för verksamhet inom Renhållningen. Huvudsakliga arbetsuppgifter är hämtning av avfall och tömning av glasbehållare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34133000 Ledade lastbilar, 34134100 Lastbilar med flak
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen