Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationskläder.
Referensnummer: LD17/00393
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33199000 Sjukvårdskläder
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal omfattande operationskläder/specialarbetsdräkt. Landstinget avser byta ut nuvarande operationskläder till nya under år 2017/2018. Behovet beräknas uppgå till ca 9 000 kompletta set, byxa och blus. Under resterande tid av avtalsperioden kommer successiva avrop att ske för mindre kompletteringar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser ramavtal omfattande operationskläder/specialarbetsdräkt. Behovet beräknas uppgå till ca 9 000 kompletta set, byxa och blus.