Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Landskapsarkitekter gata och park
Referensnummer: TN 2023/00037-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arkitekttjänsten avser ramavtal inom landskapsarkitektur och därtill förekommande tjänster för befintliga och framtida planerade mark- och gatuområden i första hand för Västerås stad, Tekniska nämnden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71222000 Arkitekttjänster avseende utomhusarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdrag utförs för kommunens fastigheter, i huvudsak bestående av områden med parkmark, gator, vägar, gång- och cykelvägar samt andra allmänna ytor och anläggningar både i tätort och landsbyggd. Uppdragen omfattar allt från idé/layoutskisser till landskapsarkitektur för nybyggnad innefattande t ex utredning, förprojektering, projekteringsledning, systemprojektering, detaljprojektering och upprättande av kompletta förfrågningsunderlag för mark och landskap