2. Förfarande
Förfarande
Titel: Prekvalificeringssystem Regionnäts Kabel
Beskrivning: Inbjudan till att delta i Vattenfall Eldistribution AB prekvalificeringssystem inom kategorin regionnät Kabel Vattenfall Eldistribution AB bjuder genom denna annons in er som entreprenör till att delta i och prekvalificera för att delta i kommande upphandlingar inom kategorin regionnät kabel entreprenader. Endast entreprenörer som är prekvalificerade och återfinns i prekvalificeringssystemet kommer att bjudas in för att delta i framtida upphandlingar. Vattenfall Eldistribution AB prekvalificeringssystemet för kategorin kommer att nyttjas så väl för direktivstyrda upphandlingar som för upphandlingar som faller inom nationellt regelverk dvs inom och över i vart tid gällande tröskelvärde som gäller för kategorin. Annonsering av prekvalificeringssystemet kommer att ske löpande i enlighet med de tidsramar som framgår av annonsen. Prekvalificeringssystemets giltighetstid är 14 månader från den 1/11 2023 till och med den 31/12 2024 och förnyas därefter genom att den upphandlande enheten företar ny annonsering. Samtliga prekvalificerade entreprenörer kommer i samband med ett årsskifte få ett meddelande om att en ny prekvalificering kommer behöva genomföras för kategorin. Annonsering kommer ske i Tender Electronic Daily (TED) och i nationell annonsdatabas. Prekvalificeringssystemet kommer att nyttjas i samband med upphandlingar av enskilda kontrakt inom kategorin. Tilldelning av kontrakt i kommande upphandlingar kommer ske utifrån det mest ekonomiskt fördelaktigaste anbudet där kriterierna pris, eller pris i förhållande till kvalitet kommer ligga till grund för utvärdering av inkomna anbud. I begreppet kvalitet omfattas även hållbarhetskriterier. Ni som entreprenör erbjuds att när som helst registrera sig i prekvalificeringssystemet för att kunna delta i framtida upphandlingar inom kategorin och registreringen är kostnadsfri. En förutsättning för att göra affärer med bolag som ingår i Vattenfallkoncernen är att alla leverantörer och entreprenörer som vill delta i kommande upphandlingar skall vara registrerade i det gemensamma prekvalificeringssystem UNCE (Vattenfall Supplier Bank). För att delta i Vattenfall AB kommande upphandlingar skall ni vara prekvalificerad och registrerad i detta system på nivå Silver eller på nivå Silver plus. Det koncerngemensamma kvalificeringssystem annonseras löpande varje år i en separat annons. Ni finner Vattenfall Supplier Bank (UNCE) på följande adress: Supplier registration - Vattenfall (https://group.vattenfall.com/who-we-are/suppliers/supplier-registration)
Föregående meddelande: 3660-2023
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: RN Kabel 40 kV
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89510:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45314310 Kabelläggning, 45232200 Arbeten för kraftledningar, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: RN kabel 70-145 kV
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89510:Lot:2