111837-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Utbildningsadministration
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elevadministrativt system
Referensnummer: KLF 2021/286
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75121000 Utbildningsadministration
II.1.4.
Kort beskrivning
Var med och ge medborgarna i Luleå förutsättningar för ett modernt lärande!
Nu genomför Luleå kommuns inköpsenhet, på uppdrag av Luleå kommun, Barn- och utbildningsförvaltningen samt Arbetsmarknadsförvaltningen, en upphandling av ett elevadministrativt system.
Syftet med upphandlingen är ett elevadministrativt system som tillsammans med existerande och kommande systemlösningar ger ett effektivare arbetsflöde i verksamheterna och uppnår en hög kundnöjdhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31711310 System för närvaroregistrering, 48190000 Programvara för undervisning, 48610000 Databassystem, 48613000 Elektronisk databehandling, 48931000 Programvara för utbildning, 72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning, 72246000 Konsulttjänster för system, 72253200 Stödtjänster för system, 75121000 Utbildningsadministration, 80520000 Utbildningslokaler/system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen