111864-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Kirurgisk laser
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Holmiumlaser
Referensnummer: DU-UPP18-0403
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33169100 Kirurgisk laser
II.1.4.
Kort beskrivning
Holmiumlaser MSE
Aktuell upphandling
Upphandlingen avser köp av två (2) st. Holmiumlaser att placeras på Kliniken för kirurgi och urologi. Mälarsjukhuset, Eskilstuna en (1 st). samt Kullbergska sjukhuset, Katrineholm en (1 st).
Upphandlingen omfattar: - Leverans av Holmiunlaser inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick. - Klinisk och teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk personal- Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid - Option på komplett teknisk serviceutbildning - Option på ytterligare utbildning av klinisk personal utöver det som ingår i leveransen
— Option på separat avtal avseende maskinbunden förbrukningsmateriel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33160000 Operationsteknik, 33169000 Kirurgiska instrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen