111865-2020 - ResultatSverige-Linköping: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekter nyproduktion
Referensnummer: 18/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av arkitekter för nyproduktion av lägenheter och lokaler.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragets omfattning
Upphandlingen omfattar ramavtal gällande arkitekter nyproduktion.
B behov är indelat i fyra skeden. Vart och ett av dessa skeden ska ses som ett enskilt uppdrag.
Skede 1. Skissuppdrag
Ideskisser vid tidiga utredningsarbeten
Volymberäkningar
Etc.
Skede 2. Planarbete
Plan- och volymskisser under arbete med detaljplan
Illustrationer
Skede 3. Programhandling
Programritningar
Intern granskning tillgänglighet
Skede 4. Systemhandling
Systemritningar
Förfrågningsunderlagsritningar
Bygglovsritningar
Byggdels-/rumsbeskrivning
Riskanalys / arbetsmiljöplan projektering
CAD-samordning
Illustrationer till marknadsföringsmaterial
Skede 3 och 4 sker i samarbete med andra konsulter, (Konstruktion, Mark/landskap, VVS, El etc.).
Omfattningen av uppdragen kan idag inte bestämmas och L kan inte tillgodoräkna sig någon mängd förutom att L är garanterad minst ett (1) uppdrag.Ett (1) uppdrag kan vara ett enstaka skede enligt ovan.Om särskilda skäl finns äger B rätt att upphandla projekt separat utanför avtalet.
B avser att teckna avtal med max sex (6) L.