111877-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Webbsideutformningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av extern webbplats för Konstnärsnämnden
Referensnummer: KN Adm 2019/55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72413000 Webbsideutformningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Utveckling av ny, tillgänglighetsanpassad webbplats för Konstnärsnämnden, samt förvaltning och övriga därtill hörande tjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72400000 Internettjänster, 72420000 Internetutvecklingstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar skapande av ny extern webbplats som lever upp till de krav som följer av lagen (2018:1937) om tillgänglighet till digital offentlig service. I uppdraget ingår tillhandahållande av webbpubliceringssystem, utbildning av Konstnärsnämndens personal, samt support, förvaltning, serverdrift och vidareutveckling av webbplatsen.