2. Förfarande
Förfarande
Titel: Arkitekttjänster Ramavtal
Beskrivning: Ramavtalet avser avrop av arkitekttjänster och omfattar främst uppdrag som berör nybyggnad och ombyggnad av fastigheter, såsom bostadsfastigheter, ny- och ombyggnad av kommunala fastigheter (samhällsservice), dvs skolor, förskolor, omsorg om äldre (äldreboenden) och omsorg om andra personer med vårdbehov (såsom LSS boenden), kontor, idrottsanläggningar och övriga kommunala lokaler. Upphandlingen genomförs som ett selektivt förfarande med tillämpning av Lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Intern identifierare: 25/1
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000