111890-2020 - ResultatSverige-LINKÖPING: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter
Referensnummer: 17/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Tekniska konsulter inom brand, bygg, el, mark och vvs,
Uppdragets omfattning
Upphandlingen omfattar ramavtal gällande tekniska konsulter uppdelad på nedanstående konsultområden:
Brandkonsult för utredning, projektering, kontroll och besiktning
Byggkonsult för kontroll och besiktning
Elkonsult för utredning, projektering, kontroll och besiktning
Markkonsult för utredning, projektering, ramhandling, konstruktion CAD, kontroll och besiktning
VVS-konsult för utredning och projektering
VVS-konsult för kontroll och besiktning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314100 Tjänster på elområdet, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Varje konsultområde tilldelas separat.
Uppdraget omfattar konsultarbeten inom större och mindre underhållsprojekt samt nyproduktion.Arbeten som påverkar kulturhistoriska värden kräver ibland specialistkompetens. Om Kulturfastigheter AB gör bedömningen att ett uppdrag kräver specialistkompetens och B anser att ramavtalsleverantör inte kan leverera den kompetens som B efterfrågar har Kulturfastigheter AB rätt att fritt välja annan L för just det projektet.
Omfattningen av uppdragen kan idag inte bestämmas och L kan inte tillgodoräkna sig någon mängd förutom att L är garanterad minst ett (1) uppdrag.B äger rätt att upphandla större projekt separat.
B avser att teckna avtal med max 4 L per konsultområde.