See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Prekvalificeringssystem Regionnät Ledning
Beskrivning: Inbjudan till att delta i Vattenfall Eldistribution AB prekvalificeringssystem inom kategorin regionnät ledning Vattenfall Eldistribution AB bjuder genom denna annons in er som entreprenör till att delta i och prekvalificera för att delta i kommande upphandlingar inom kategorin regionnät ledning entreprenader. Endast entreprenörer som är prekvalificerade och återfinns i prekvalificeringssystemet kommer att bjudas in för att delta i framtida upphandlingar. Vattenfall Eldistribution AB prekvalificeringssystemet för kategorin kommer att nyttjas så väl för direktivstyrda upphandlingar som för upphandlingar som faller inom nationellt regelverk dvs inom och över i vart tid gällande tröskelvärde som gäller för kategorin. Annonsering av prekvalificeringssystemet kommer att ske löpande i enlighet med de tidsramar som framgår av annonsen. Prekvalificeringssystemets giltighetstid är 14 månader från den 1/11 2023 till och med den 31/12 2024 och förnyas därefter genom att den upphandlande enheten företar ny annonsering. Samtliga prekvalificerade entreprenörer kommer i samband med ett årsskifte få ett meddelande om att en ny prekvalificering kommer behöva genomföras för kategorin. Annonsering kommer ske i Tender Electronic Daily (TED) och i nationell annonsdatabas. Prekvalificeringssystemet kommer att nyttjas i samband med upphandlingar av enskilda kontrakt inom kategorin. Tilldelning av kontrakt i kommande upphandlingar kommer ske utifrån det mest ekonomiskt fördelaktigaste anbudet där kriterierna pris, eller pris i förhållande till kvalitet kommer ligga till grund för utvärdering av inkomna anbud. I begreppet kvalitet omfattas även hållbarhetskriterier. Ni som entreprenör erbjuds att när som helst registrera sig i prekvalificeringssystemet för att kunna delta i framtida upphandlingar inom kategorin och registreringen är kostnadsfri. En förutsättning för att göra affärer med bolag som ingår i Vattenfallkoncernen är att alla leverantörer och entreprenörer som vill delta i kommande upphandlingar skall vara regist
Föregående meddelande: 3658-2023
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: RN Ledning 40 kV
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89520:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 45232200 Arbeten för kraftledningar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: RN Ledning 70-170 kV trä
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89520:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: RN Ledning 70-170 kV stål
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89520:Lot:3