11200-2017 - ResultatSverige-Södertälje: Bärgning av bilar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Bärgning av bilar och bilskrot åt Södertälje kommun.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 2: Landtransport [2], även säkerhets- och kurirtransporter, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Södertälje.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen omfattar tjänster inom Fordonsflytt/bilbärgning och bilskrotning inom Södertälje kommun. De tjänster som avses är bortforsling av utbrända och övergivna fordon samt skrotning, kortflytt samt transport av felparkerade fordon till angiven plats i Södertälje. Tjänsten bilbärgning skall även omfatta starthjälp, enklare åtgärder på plats.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50118100 Bärgning av bilar, 50118110 Bortforsling av fordon, 50190000 Skrotning av fordon
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.