112023-2022 - ResultatSverige-Luleå: Diverse reparationer och underhåll
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RAMAVTAL - MARKARBETEN
Referensnummer: 202109
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för entreprenad- och reparationsarbeten åt beställaren för perioden 2021-12-15(alternativt då avtal kan tecknas) till 2022-12-14 (alternativt ett (1) år fr.o.m. avtalet tecknas) i vilket samtliga ramavtalsvillkor fastställs. Beställaren har ensidig rätt att förlänga avtalet maximalt tre (3) gånger på oförändrade villkor, med en maximal förlängning på 36 månader totalt.
Beställaren avser teckna ramavtal med två (2) entreprenörer, under förutsättning att så många anbud kan antas.
Avropade arbeten kan vara mer eller mindre omfattande beroende på de tekniska förutsättningarna. Olika förnyelsenivåer inom samma projekt kan förekomma.
Mark- och beläggningsarbeten.
Arbeterna omfattar;
Markarbetet
Beläggningsarbeten
Finplanering såsom läggning av grästorv och plantering av buskar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45233142 Vägreparationer, 45432112 Stenläggning, 50800000 Diverse reparationer och underhåll, 77314100 Anläggning av gräsmattor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen