2. Förfarande
Förfarande
Titel: Medicinska engångshandskar och övrig vårdrelaterad skyddsmateriel, II
Beskrivning: Norrköpings kommun i samarbete med Linköping-, Valdemarsvik- , Söderköping och Finspångs kommuner inbjuder Er att lämna anbud på medicinska engångshandskar och övrig vårdrelaterad skyddsmateriel i enlighet med de villkor som framgår av upphandlingsdokumentet. Anbudsgivning, bevakning av nuvarande inklusive kommande upphandlingar och avtal är en kostnadsfri tjänst via kommunens upphandlingsverktyg www.e-avrop.com. Upphandlingen omfattar även en option om ett beredskapslager för kommunerna Norrköping-, Valdemarsvik-, Söderköping- och Finspångs kommuner.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 18424300 Engångshandskar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125159:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141420 Operationshandskar
Optioner:
Beskrivning av alternativen: 4.2 OPTION 1 – UTVECKLING INOM MILJÖ OCH KLIMAT Beställaren vill främja nya innovationer och innovativa processer inom avtalsområdet och vill att antagen leverantör aktivt arbetar för att bidra till detta. Om det tas fram produkter i återvunnet material, fossilfritt material eller annat material med lägre klimatpåverkan eller produkter som kan bidra till en minskad mängd avfall vill Beställaren att Leverantören arbetar för att kunna erbjuda dessa och att Beställaren kan lägga till dem i sortimentet. 4.3 OPTION 2 – BEREDSKAPSLAGER Optionen syftar till Leverantörens åtagande och kapacitet att säkerställa leverans av skyddsutrustning samt för uppbyggnad och vidmakthållande av beredskapslager för Beställarens verksamheter. Syftet är att säkerställa tillgång till de artiklar som ramavtalet omfattar vid höjd beredskap samt vid extraordinära händelser såsom pandemi eller annan samhällsstörning.