112066-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsmeddelande: Upphandling Stödboende vuxna (från 21år)
Referensnummer: N/a
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är ett förhandsmeddelande om kommande upphandling Stödboende för vuxna (från 21år).
Skånes Kommuner har för avsikt att upphandla Stödboende för vuxna (från 21år) och som ger stöd i kombination med boende men inte vård eller behandling. Annonsering kommer preliminärt att ske under Q2-Q3 2023.
Preliminärt kan målgruppen för upphandlingen ha följande problematik:
• psykosocial problematik
• skadligt bruk/beroende
• psykisk ohälsa
• samsjuklighet (både skadligt bruk/beroendeproblematik och psykisk ohälsa)
• kriminalitet
I upphandlingen deltar 46 kommuner från Skåne, Halland och Kronoberg.
Stödboende efterfrågas framför allt i Skåne, Halland och Kronoberg men i viss mån även i andra delar av landet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 640 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta är en förhandsmeddelande om kommande upphandling Stödboende för vuxna (från 21år).