112078-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Bryggerivaror
Referensnummer: 19RS1868
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15900000 Drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen av bryggerivaror till Region Örebro län.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15961000 Öl, 15980000 Alkoholfria drycker, 15981000 Mineralvatten, 15981200 Kolsyrat mineralvatten, 15982000 Läskedrycker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Småorderavgifter
För order som understiger 600 SEK har leverantören rätt att ta ut en småorderavgift på maximalt 200 SEK.
Prislista
En komplett prislista som innehåller samtliga avtalade artiklar ska skickas vid varje prisändringsperiod, oavsett om några prisförändringar skett.
Prisfilen ska innehålla:
— Positionsnummer
— Artikelnummer, ert artikelnummer
— Benämning, er benämning
— Försäljningsenhet, samma som i sortimentsfilen och den enhet som priset avser
— Pris per försäljningsenhet
När filen ankommit i rätt filformat anses avisering av prisförändringarna gjorda och avtalad aviseringstid påbörjas. Inga kommentarer får göras i denna fil.
Sortimentet och priserna är de som ska gälla på ändringsdagen. Har det skett någon ändring av artikeln läggs detta in under rätt positionsnummer och rätt pris i förhållande till försäljningsenheten.
Filen skickas till kunden med samtliga artiklar som omfattas av avtalet, sker ändringar av anbudspris på delar av sortimentet ska samtliga artiklar i anbudet alltid bifogas.