1121-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medlemmar i rådgivande kommitté inom EHFVF och EIP-AGRI
Referensnummer: 3.3.11-15607/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud avseende medlem i rådgivande kommitté inom landsbygdsprogrammet och havs-, fiskeri- och vattenbruksprogrammet.
Omfattning
Inom havs-, fiskeri- och vattenbruksprogrammet kommer gruppen (RÅK inom havs-, fiskeri- och vattenbruksprogrammet) att bestå av max fem personer. Personerna ska ha god kunskap om de blå näringarna, livsmedelsteknik, energi, miljö, teknik, innovation samt affärsutveckling och kommersialisering. Ambitionen är att RÅK inom havs-, fiskeri- och vattenbruksprogrammet ska ha god geografisk spridning och därmed kunskap och insikt i landets olika utmaningar samt de olika fiskesegmenten och vattenbruksinriktningar. RÅK inom havs-, fiskeri- och vattenbruksprogrammet ska även ha god kompetens inom olika områden av livsmedelsproduktionen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314000 Energi och tillhörande tjänster, 77110000 Tjänster förknippade med jordbruksproduktion, 77700000 Tjänster i samband med fiske, 77800000 Vattenbruk, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster, 90712000 Miljöplanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen