112137-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Stadsplanering och landskapsvård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom samhällsplanering.
Referensnummer: KSUH17/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71400000 Stadsplanering och landskapsvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser konsulttjänster inom samhällsplanering i huvudsak till Stadsarkitektkontoret.
Följande anbudsområden kommer att upphandlas:
— Detaljplaner (inklusive program), områdesbestämmelser;
— Miljökonsekvensbeskrivningar;
— Illustrationer;
— Naturvärdesinventering;
— Fördjupad artinventering;
— Landskapsanalys;
— Riskbedömning – transporter farligt gods;
— Geoteknisk utredning – Ras, skred, geoteknik, geohydrologi, samt förorenad mark;
— Dagvattenutredningar;
— Antikvarisk utredning, kulturmiljö;
— Förprojektering av infrastruktur;
— Trafikutredningar;
— Bullerutredningar;
— Handelsutredningar;
— Fastighetsutredningar;
— Fastighetsförteckningar;
— Markavvattningsföretag, utredning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Detaljplaner (inklusive program), områdesbestämmelse
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Miljökonsekvensbeskrivningar
Del nr: 2
Illustrationer
Del nr: 3
Naturvärdesinventering
Del nr: 4
Förjupad artinventering
Del nr: 5
Landskapsanalys
Del nr: 6
Riskbedömning – transporter farligt gods
Del nr: 7
Geoteknisk utredning – Ras, skred, geoteknik, geohydrologi, samt förorenad mark.
Del nr: 8
Dagvattenutredningar
Del nr: 9
Antikvarisk utredning, kulturmiljö.
Del nr: 10
— Förprojektering av infrastruktur
Förprojektering av infrastruktur
Del nr: 11
Trafikutredningar
Del nr: 12
Bullerutredningar
Del nr: 13
Handelsutredningar
Del nr: 14
Fastighetsutredningar
Del nr: 15
Fastighetsförteckningar
Del nr: 16
Markavvattningsföretag, utredning
Del nr: 17