112185-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städning av offentliga toaletter, gästhamnstoaletter, arbetsbodar, stränder samt Varbergs centrum
Referensnummer: KS 22/109
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän orientering
Välkommen att lämna anbud till Varbergs kommun, vill du veta mer om Varbergs kommun gå in på www.varberg.se
Omfattning
Varbergs kommun vill genom denna upphandling teckna ramavtal för löpande avrop med entreprenör avseende städning av offentliga toaletter, gästhamnstoaletter, arbetsbodar, stränder, samt städning under helger i Varbergs centrum.
Upphandlingen är uppdelad i två delar, med möjlighet att lämna anbud på en eller båda delarna, enligt följande:
Anbudsområde A: Städning av offentliga toaletter, gästhamnstoaletter och arbetsbodar. Vänligen se vidare information under anbudsområde A i upphandlingsdokumentet.
Anbudsområde B: Städning av stränder under säsong (15 maj- 15 september) samt städ av Varbergs centrum på helger. Vänligen se vidare information under anbudsområde B i upphandlingsdokumentet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenören kommer att ha ett lokalvårdsansvar med avseende på bemanning, utförande, uppföljning samt utveckling av verksamheten. I de fall att angiven lokalvårdsanvisning enligt lokalvårdsplan inte är tillämplig på grund av olika orsaker ska en anpassning göras genom skriftlig överenskommelse mellan Beställaren och Leverantören.
I denna upphandling har vi med dialogkrav på social hänsyn. Se vidare information under punkten social hänsyn i underlaget.
Extra städning och extra påfyllning av förbrukningsmaterial kan också förekomma och ska kunna avropas vid behov, gäller både anbudsområde A och B. Ersättning för extra städ och extra påfyllning regleras vid avropet enligt angivet timpris.
Föregående års (2019-03 -- 2022-12) volym var ca 12 300 000 SEK för både område A och B och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras.Varav extra avrop utgör 2 400 000 SEK av detta belopp.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera den upphandlande myndighetens verkliga behov.
Beställaren garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav tjänster som avropas.Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör per område.
TakvolymTakvolym för ramavtalet uppgår till 15 000 000 SEK. Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Varbergs kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap 14§ LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter, samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader.