112189-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transporter av färdiglagad mat.
Referensnummer: 3.3.1-064/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stads servicenämnd inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal gällande transporter av färdiglagad varm, kall och kyld mat med tillbehör. Anbudsgivningen ska ske enligt de krav och förutsättningar som anges i detta förfrågningsunderlag med tillhörande bilagor.
Upphandlingens delområden samt förfrågningsunderlaget delar.
Åtagandena med transporter av färdiglagad mat enligt förfrågningsunderlaget är uppdelade i 3 delområden vilka är följande:
Delområde A. Transporter av färdiglagad mat inom innerstaden, markerat som A på bilaga Delområden.
Delområde B. Transporter av färdiglagad mat inom västerort, markerat som B på bilaga Delområden.
Delområde C. Transporter av färdiglagad mat inom söderort, markerat som C på bilaga Delområden.
Anbudet kan lämnas på alla delområden. Anbudet kan även lämnas på ett eller flera delområden, dock ska anbudet lämnas så att det delområde som anbudet avser är fullständigt och komplett.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Delområde A. Transporter av färdiglagad mat inom innerstaden, markerat som A på bilaga Delområden.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Åtagandena med transporter av färdiglagad mat enligt förfrågningsunderlaget är uppdelade i 3 delområden vilka ett är följande:
Del nr: Delområde B. Transporter av färdiglagad mat inom västerort, markerat som B på bilaga
55521200 Måltidsleveranser
Del nr: Delområde C. Transporter av färdiglagad mat inom söderort, markerat som C på bilaga