112204-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd för fastighetsförvaltning.
Referensnummer: Dnr 2.4-126/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stad fastighetskontoret inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med anbudsansökan i upphandlingen av nya IT-stöd för fastighetsförvaltning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde A – Fastighetssystem (Tjänst A)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72222300 IT-tjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde A Fastighetssystem (Tjänst A):
Leverantören ska ta helhetsansvar för att tillhandahålla digitalt stöd för Beställaren att hantera minst följande funktionsområden:
— Fastighetsinformation innefattande bl.a.:
— Databas för uppgifter om den byggda miljön, innehållande teknisk och administrativ information om objekt på olika nivåer.
— Ekonomisk förvaltning innefattande bl.a. stöd för:
— Hyresadministration (ut- och inhyrningar),
— Hantering av arrenden,
— Avisering/fakturering,
— Reskontra,
— Moms,
— Taxering,
— Komponentredovisning.
— Övrig avtalshantering innefattande bl.a. stöd för:
— Leverantörsavtal: Ramavtal och objektspecifika avtal,
— Övriga avtal såsom servitut, tomträtter etc.
— Teknisk förvaltning innefattande bl.a. stöd för:
— Felanmälan, service och beställningar,
— Tillsyn och skötsel,
— Rondering,
— Myndighetsbesiktningar och egenkontroller,
— Energi och media,
— Hantera behörigheter – nycklar, passerkort och koder,
— Planerat underhåll och annan åtgärdsplanering,
— Garantibevakning,
— Miljö.
— Ärendehantering innefattande bl.a. stöd för:
— Hantering av t.ex. felanmälan, service och beställningar,
— Olika typer av schemalagda aktiviteter,
— Tidrapportering.
— Portaler innefattande bl.a.:
— Kundportal,
— Entreprenörsportal.
— Dokumenthantering innefattande bl.a. stöd för:
— Hantering, visning, lagring och länkning av dokument till övriga funktionsområden inom Tjänst A.
— Register innefattande bl.a.:
— Olika typer av grunddataregister som stödjer Beställarens funktionsområden inom Tjänst A.
— Verksamhetsanalys innefattande bl.a.:
— Rapport- och analysverktyg,
— Dashboards.
— Integrationer innefattande bl.a.:
— Stöd för externa tjänster och system (t.ex. Tjänst B) att via öppna API:er hämta och lämna information till/från Tjänst A.
— Kompatibilitet med de vanligtvis förekommande filformaten, t.ex. XML, Fi2XML för objektdata, samt IFC, DWG eller liknande för geometridata.
Anbudsområde B – IT-stöd för hantering av data/dokumentation som beskriver den byggda miljön (Tjänst B)
Del nr: 2
Anbudsområde B IT-stöd för hantering av data/dokumentation som beskriver den byggda miljön (Tjänst B)
I data/dokumentation som beskriver den byggda miljön, ska varje fysiskt objekt kunna motsvaras av ett digitalt, lägesbundet objekt med tillhörande egenskaper.
Hos Beställaren förekommer denna information i form av objektorienterade informationsmodeller bestående av fysiska och abstrakta objekt från olika teknikområden, där egenskaper om objekten kan hanteras samlat i informationsmodellen, eller i kombination med en separat databas. Den kan också förekomma som ritningar i olika format, drift- och underhållsdokumentation, besiktningsprotokoll, punktmoln, foton, kartor och bilder etc.
— Dokumenthantering, innefattande bl.a. stöd för:
— Strukturerad hantering av metadata.
— Versions- och statushantering på fil- och objektsnivå.
— Hantering av sammanhållna modeller/filer som hålls ihop med hjälp av refererade/länkade modeller/filer.
— Möjlighet att tillföra information till modeller/filer, utan att ändra i originalversionen (t.ex. genom redlining).
— Viewer-funktionalitet.
— Tillgängliggörande av informationen för Beställarens interna användare och för externa aktörer. I detta ingår behörighetshantering för att styra åtkomst och behörighetsnivåer.
— Stöd för externa tjänster och system (t.ex. Tjänst A) att via öppna API:er hämta och lämna information till/från Tjänst B.