112266-2026 - Konkurrensutsättning
Finland – Hälso- och sjukvård samt socialvård – Anbudsförfrågan gällande musikterapi för Åland
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Anbudsförfrågan gällande musikterapi för Åland
Beskrivning: Föremålet för upphandlingen är musikterapitjänster på svenska på Åland som anordnas av Folkpensionsanstalten (nedan FPA) som krävande medicinsk rehabilitering. Till den del som man i anbudsmaterialet hänvisar till termen kommungrupp avses i fråga om Åland hela upphandlingsområdet. Den service som upphandlingen gäller och de krav som gäller terapitjänsterna beskrivs i servicebeskrivningen i bilaga 1 (Terapi inom krävande medicinsk rehabilitering, servicebeskrivning, gäller från 1.1.2027). Avtalsperioden är 1.11.2026–31.12.2028. I avtalet ingår två ettåriga optionsperioder för tiden 1.1.2029 –31.12.2029 och 1.1.2030-31.12.2030. Terapitjänsterna för klienterna i enlighet med avtalet inleds 1.1.2027. FPA begär anbud på terapibesök på 45 minuter (pris 0, se bilaga 1 ’Priser’ och bilaga 2 ’Förklaringar till priserna och faktureringsanvisningar’ till avtalsutkastet). De priser som härleds från det offererade priset för ett terapibesök på 45 minuter och de andra ersättningar som betalas för tjänsten beskrivs i bilaga 1 ’Priser’ och bilaga 2 ’Förklaringar till priserna och faktureringsanvisningar’ till avtalsutkastet. Terapin genomförs utifrån klientens behov i form av terapibesök ansikte mot ansikte, som en kombination av terapibesök ansikte mot ansikte och distansrehabilitering eller som distansrehabilitering enligt kapitel 5 i servicebeskrivningen (bilaga 1). Klienten ska ha tillgång till terapi ansikte mot ansikte efter behov. Terapibesöken ansikte mot ansikte genomförs som hembesök i klientens vardagsmiljö efter klientens behov. Om serviceproducenten har tillgång till verksamhetslokaler, kan besöken ansikte mot ansikte också genomföras i verksamhetslokalerna efter klientens behov. Distansrehabiliteringen genomförs i form av videosamtal. Genom att lämna ett anbud förbinder sig anbudsgivaren att tillhandahålla terapitjänsten som terapibesök ansikte mot ansikte. Förbindelsen att tillhandahålla terapi ansikte mot ansikte gäller serviceproducenten, inte varje enskild terapeut som namnges i avtalet. Det är inte obligatoriskt för anbudsgivaren att förbinda sig att tillhandahålla tjänsten som distansrehabilitering eller som en kombination av terapibesök ansikte mot ansikte och distansrehabilitering. Genom att lämna ett anbud förbinder sig anbudsgivaren att tillhandahålla den terapitjänst som avtalet gäller under avtalets hela giltighetstid inom Åland (bilaga 4 Ålands karta och kommuner) för vilken anbudet lämnats. Det preliminära sammanlagda värdet på upphandlingen av musikterapi för Åland för avtalets hela giltighetstid (inklusive eventuella optionsår) utan moms är 50 000 € och maximivärdet utan moms är 70 000 €.
Intern identifierare: KELA/1869/2026
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen görs genom öppet förfarande. Alla anbudsgivare som är intresserade av upphandlingen och som uppfyller lämplighetskraven kan lämna anbud enligt den här anbudsförfrågan med bilagor. Inga andra bilagor än de som begärs i anbudsförfrågan ska bifogas anbudet, undantagsvis kan anbudsgivaren dock i samband med anbudet lämna in uppgifter om de verksamhetslokaler som används under avtalsperioden genom att bifoga avtalsbilagan ’Anmälan om verksamhetslokaler’ (bilaga 10 till avtalsutkastet) till anbudet (se punkten Andra frågor / Anmälan av uppgifter om verksamhetslokaler i anbudsförfrågan). Vid behandlingen av anbuden används bara de uppgifter som begärts. Vid upphandlingen tillämpas de förpliktande bestämmelser om offentlig upphandling som ingår i lagen om offentlig upphandling och koncession 1397/2016 (nedan upphandlingslagen) och de principer som ska tillämpas vid offentlig upphandling.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000