See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Dynamiskt inköpssystem Tekniska konsulter
Beskrivning: Välkommen att lämna in ansökan om att få delta i dynamiskt inköpssystem (DIS) gällande Tekniska konsulter. När DIS är aktivt kommer kommun/bolag att annonsera specifika uppdrag/avrop till vilka alla godkända anslutna konsulter kan lämna anbud på. Uppdragen kan sträcka sig från någon månad till uppdrag som löper över flera år. Att bli kvalificerad för DIS innebär inga garantier från enskild kommun/bolag avseende inköpsvolymer eller kontrakt. Några uppdragsvolymer kan inte heller garanteras. Alla anbudsgivare som ansöker till DIS och som uppfyller kvalificeringskraven kommer att antas. Antalet konsulter i DIS är inte begränsat och det går att ansöka när som under DIS giltighetsperiod. Det finns inga krav på antagen/godkänd konsult att lämna anbud på enskilda uppdrag.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Arkitekt/konstruktör
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105644:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71700000 Övervakning och kontroll, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Mark
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105644:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: VA, dagvatten
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105644:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Vent
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105644:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: VVS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105644:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: El
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105644:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Brand
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105644:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Projektledare/byggledare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105644:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Landskapsarkitekt/landskapsingenjör
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105644:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Detaljplan
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105644:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Naturinventering - utredning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105644:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Kulturinventering - utredning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105644:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Berg- och geoteknik inkl mätning och provtagning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105644:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Kalkyl
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105644:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Buller - ljud i inomhusmiljö och utomhus
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105644:Lot:15
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Kyla
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105644:Lot:16
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Storkök
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105644:Lot:17
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Ansvarsbesiktningar så som vibrationsmätningar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105644:Lot:18
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Trafikutredningar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105644:Lot:19
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Övriga konsultuppdrag, utredningar och rådgivning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105644:Lot:20