Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Researrangör för gruppresor utomlands.
Referensnummer: 2076-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för arrangemang av gruppresor utomlands i samband med Domstolsverkets studieresor för tf. assessorer och ordinarie domare i enlighet med förfrågningsunderlaget i sin helhet.
Observera att frågor ej kommer att besvaras före 9.1.2017 på grund av julledighet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 63516000 Reseledartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen