112347-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Servicetjänst omfattande UPS-anläggningar.
Referensnummer: SR1626
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radio har 27 stycken lokala produktionsplatser som är utrustade med UPS. Dessa produktionsplatser har en strategiskt viktig funktion eftersom de producerar 27 lokala P4-kanaler och fungerar som larmkanal.
De lokala produktionsplatser har utrustning som är i drift dygnet runt på årets alla dagar.
Service och underhåll ska utföras med upprätthållande av god kvalité så att anläggningarna uppfyller högt ställda krav på driftsäkerhet samt fyller sin avsedda funktion.
Sveriges Radio har för avsikt att teckna ramavtal med en (1) leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen