112455-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lindigö: Frukt, grönsaker och liknande produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fruktkorgar 2018
Referensnummer: 17/224
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Orientering om uppdraget.
Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla avtal avseende fruktkorgar till Lidingö stad (Staden).
Upphandlingen omfattar leverans och inbärning av fruktkorgar till Stadens enheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03222110 Tropisk frukt, 03222111 Bananer, 03222200 Citrusfrukt, 03222300 Icke tropisk frukt, 03222320 Äpplen, päron och kvitten, 60100000 Vägtransporter, 63712000 Kringtjänster för vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudets form och innehåll.
Anbud som inte uppfyller samtliga ska-krav kan komma att förkastas.
Anbudet ska vara skrivet på svenska. Eventuella bevis kan lämnas på engelska om svensk version saknas. Alla belopp ska vara angivna i SEK exklusive mervärdesskatt.
Staden vill att anbudet är undertecknat av behörig företrädare, antingen genom e-signering eller genom att namnteckningen skannas in och bifogas anbudet.
OBS! Anbud lämnas på de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet. Anbud får inte innehålla reservationer, tillägg eller annat som kan anses strida mot dessa förutsättningar.
Hänvisning till egna avtalsvillkor eller ett villkorat pris är exempel på sådana tillägg/reservationer som kan få till följd att anbudet förkastas.
Anbud får inte lämnas på ett alternativt utförande om inte detta är uttryckligen tillåtet.