112544-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Tillagning av måltider
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Måltidsförsörjning till Ångaren och Attundagården.
Referensnummer: SON 2016/191-76
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55322000 Tillagning av måltider
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser måltidsförsörjning (lunch och middag) till Ångaren och/eller Attundagården.
Leverantören ansvarar för en obruten kvalitetskedja från inköp av råvaror/livsmedel till färdiga matportioner samt leverans och överlämning.
Uppdraget omfattar:
— inköp av nödvändiga livsmedel/råvaror till samtliga efterfrågade måltider,
— tillagning av måltider (lunch och middag) utifrån godkänd meny och beställt antal portioner,
— distribution och överlämning av beställda måltider i för ändamålet godkända värmeskåp, kärl och kantiner,
— ansvar för alla erforderliga returer, emballage samt disk och rengöring av kantiner och kärl.
De färdiga måltiderna levereras till i avtalet angivna adresser.
Måltiderna ska levereras årets samtliga dagar.
Anbud kan lämnas på ett av boende alternativt på båda. Täby kommun avser att teckna avtal med en leverantör per boende, varpå anbud ska lämnas på hela det efterfrågade uppdraget för respektive boende.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55500000 Matsalstjänster och catering, 55521200 Måltidsleveranser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen