2. Förfarande
Förfarande
Titel: Anti-VEGF läkemedel 2026
Beskrivning: I denna upphandling ingår rekvisitionsläkemedel inom området anti-VEGF. Upphandlingen avser inköp av läkemedel för successiva leveranser efter avrop från Region Skåne och Region Blekinge, samt de förvaltningar eller vårdgivare som är offentligt finansierade med vilka regionerna har avtal med samt betalningsansvar för.
Intern identifierare: 2026-O000050
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33600000 Läkemedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kravspec Läkemedel (2)
Beskrivning: Upphandling av Anti-VEGF läkemedel (ranibizumab, aflibercept, faricimab) på rekvisition för successiva inköp.
Intern identifierare: 1846976-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Administrativa föreskrifter - Över tröskelvärde (10)
Intern identifierare: 1846977-1