Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Landstings ägt bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Alkolås till stadsbussar
Referensnummer: 18/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38960000 Alkolås
II.1.4.
Kort beskrivning
Gamla Uppsala Buss AB genomför en upphandling av alkolås som ska installeras i samtliga bussar. Alkolås terminaler kan användas som komplement i personalutrymmen. Vi vill maximera säkerheten och tryggheten för våra passagerare genom att införa en process och teknik som säkerställer att samtliga transporter sker på ett trafiksäkert sätt, med minimal påverkan på den operativa körtiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen