112617-2021 - ResultatSverige-NYKÖPING: Skogstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppdrag för skördare och skotare (inklusive häst och vagn) i naturreservat och andra värdefulla naturområden
Referensnummer: 512-465-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Länsstyrelsens behov av
• avverkning med skördare
• hantering av virke och ris med skotare,
• hantering av virke och ris med häst och vagn
• samt manuellt kringarbete så som huggning med motorsåg eller röjsåg i samband med skördning/skotning.
Åtgärderna berör främst odlingslandskap och skogsmark inom naturskyddade områden (naturreservat eller Natura 2000-områden). Även andra värdefulla marker inom åtgärdsprogram för hotade arter (ÅGP) kan bli aktuella.
Uppdragen kan variera i omfattning, från mindre specialhuggningar till större avverkningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77210000 Skogsavverkning, 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning, 77230000 Tjänster förknippade med skogsbruk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
• samt manuellt kringarbete så som huggning med motorsåg eller röjsåg i samband med
Skördning/skotning.