Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VA 2025 - Avloppsreningsverk i Funäsdalen
Referensnummer: VMR 2020/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45252127 Byggnation av avloppsreningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Vatten och Miljöresurs i Berg Härjedalen AB avser att som utförandeentreprenad bygga ett nytt avloppsreningsverk i Funäsdalen utrustat för mekanisk, biologisk och kemisk rening.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45252100 Byggnation av anläggning för behandling av avlopp, 45252120 Byggnation av anläggning för behandling av vatten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vatten och Miljöresurs avser att som utförandeentreprenad bygga ett nytt avloppsreningsverk i Funäsdalen utrustat för mekanisk, biologisk och kemisk rening.
Upphandling av denna entreprenad kommer att annonseras i början på maj. Se mer information i bifogad fil.