2. Förfarande
Förfarande
Titel: Renovering Kassunkajen
Beskrivning: Strömstad kommun har beslutat att genomföra upphandlingen av projektet Renovering Kassunkajen vilken idag är i dåligt skick och uppvisar omfattande betongskador och rostangrepp på armering. Åtgärder behöver därför vidtas för att kajen fortsatt ska kunna hållas i bruk. Med denna entreprenad, en totalentreprenad i partnering, ämnar Strömstad kommun reparera Kassunkajen så att en livslängd om 50 år erhålls eller vid nybyggnation 100 års livslängd.
Intern identifierare: TN/2024-0161
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45241000 Hamnanläggningsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000