112706-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering brandbåt Fenix 1290
Referensnummer: 231-1041/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50240000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser renovering av brandbåt Fenix 1290. Syftet med renoveringen är livstidsförlängning om c:a 10 - 15 år samt miljöförbättring då motorerna byts och anpassas till nya miljökrav.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34510000 Fartyg, 50244000 Renovering av skepp och båtar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen