2. Förfarande
Förfarande
Titel: Övergripande miljöstöd till Underhåll Norra Regionen
Beskrivning: Trafikverket söker ett team av seniora och juniora miljökonsulter som ska stötta Underhålls projektledare med deras entreprenadverksamhet i olika slags miljöfrågor, men även stöd till andra delar av Underhålls verksamhet ingår. Vanliga förekommande arbetsuppgifter: • Medverka och ansvara för miljöuppföljning vid leverantörsronder i rollen som miljöspecialist. • Stöd i myndighetsärenden och bedömningar i ärenden gällande vattenverksamhet, anmälningar och tillståndsansökan. • Stötta projekten i frågor gällande masshantering. • Stötta projekten i frågor gällande miljösäkring inför arbeten såsom trumbyten, dikesrensning etc. Andra arbetsuppgifter kan även förekomma, exempelvis granska handlingar som tas fram inom projekten så som planer och slutdokumentation, delta som miljöspecialist vid möten samt utbilda organisationen inom miljöområdet. Arbetet ställer höga krav på kommunikation, samarbetsförmåga, flexibilitet och eget ansvarstagande. Fältarbeten förekommer.
Intern identifierare: KOM-418626
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Övergripande miljöstöd till Underhåll Norra Regionen