112773-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvara för upphandling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av upphandlingsverktyg som molntjänst med tillhörande avtalsdatabas
Referensnummer: 010857-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48490000 Programvara för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar upphandlingsverktyg som molntjänst med tillhörande avtalsdatabas som tillgodoser Försäkringskassans behov av ett modernt system som kan möta dagens krav och kommande krav.
Upphandlingsverktyget ska leva upp till och följa regelverk i form av lagar och förordningar. Det är viktigt att Leverantören löpande vidareutvecklar Tjänsten både vid ändrade regler och med innovationer som kan effektivisera administrationen. Åtagandet omfattar allt arbete och resultat som uppstår inom uppdraget och innefattar underhåll samt eventuella anpassningar och integrationer.
Försäkringskassan avser att teckna avtal med en (1) leverantör.
I upphandlingen kommer inte kontrakt att tilldelas i separata delar. Skälen för detta är att upphandlingen avser en sammanhållande tjänst.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212490 Programvaruutvecklingstjänster för upphandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsverktyg inkl. avtalsdatabas. Med upphandlingsverktyg menas en webbaserad tjänst för att i enlighet med LOU skapa upphandlingsdokument, ta in anbud, hantera ESPD med export av XML-begäran och import av XML-svar, hantera frågor och svar, utvärdera anbud och fatta samt kommunicera tilldelningsbeslut. Med avtalsdatabas menas en webbaserad tjänst för att delge verksamheten aktuella avtal.