Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvalitetskontroll, kvalitetsutveckling samt utbildning inom städ
Referensnummer: 2018-O001345
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Extern kvalitetskontroll av utförd regelmässig samt periodisk lokalvård, kvalitetsutveckling av städ, med målsättning att öka kompetens, förståelse och metod, utbildning och certifiering INSTA 800, utbildning inom DS 2451-10 och SS 8760014. Upphandlingen är delad i två områden och anbudsgivare kan välja att lämna anbud på en eller båda delar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 80511000 Personalutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen