112820-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal 0297 Tekniska konsulttjänster; Förstudie, förprojektering och detaljprojektering av flera teknikområden
Referensnummer: 18/189
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har behov av tillgång till tekniska konsulter både genom kortare och längre uppdrag samt varierande inställelsetid. Uppdragen kan vara av mycket skiftande slag. Det upphandlade ramavtalet avser förstudie, förprojektering och detaljprojektering av flera teknikområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71420000 Landskapsarkitektur, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen