112862-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Tumba: Företagshälsovård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård
Referensnummer: 2018:737
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud på Botkyrka kommuns upphandling av ramavtal för Företagshälsovård.
Kommunen avser att upphandla ramavtal för företagshälsovård för kommunens medledare, i enlighet med Arbetsmiljölagen (1977:1160). Anbudsgivaren ska leverera tjänster inom hälsa, arbetsmiljö- och rehabiliteringsområdet och ska agera som en oberoende expertkompetens för kommunens chefer, HR och medledare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För denna upphandling kommer vi att sluta avtal med en (1) leverantör.
Avtalet gäller från och med 2019-10-01 till och med 2021-09-30. Det finns möjlighet till avtalsförlängning om ytterligare två (2) år om parterna kommer överens om det skriftligt.
Uppskattad volym: Under 2018 har Kommunen avropat företagshälsovård för 4,6 MnSEK, varav 2/3 är förebyggande företagshälsovård och 1/3 är rehabilitering. Avtalsvolymen varierar över tiden. Kommun kan därför inte garantera några volymer för uppdraget.