112886-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Sveg: Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VA-2025 Överföringsledning från Ramundberget till Kåvan. Etapp 1 Flon - Kåvan
Referensnummer: VMR 2021/81
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Vatten och Miljöresurs avser att som utförandeentreprenad bygga nya ledningar för vatten och avlopp mellan Flon och Kåvan som del av nya överföringsledningar mellan Ramundberget och Kåvan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45231110 Rörläggningsarbete, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning, 45232440 Anläggningsarbeten för avloppsledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen