112898-2017 - ResultatSverige-Svenljunga: Datorer och datamateriel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Digitala verktyg anpassade till skolmiljö med tillhörande tjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
En kombination av ovanstående
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Svenljunga.
Nuts-kodSE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen avser köp och leasing av digitala verktyg med tillhörande tjänster och optioner och omfattar utrustning för elever och personal i form av en lärplatta eller chromebook där utbildning, support, programvara etc. ingår i tjänsten. Avropet avser behov av utrustning från start VT2017 samt utbildningsinsatser löpande under avtalsperioden.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
30200000 Datorer och datamateriel, 30213000 Persondatorer, 32580000 Datautrustning, 48517000 IT-programvara, 51611000 Installation av datorer, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72250000 System- och stödtjänster, 72610000 Datastöd, 80533000 Introduktion och utbildning av datoranvändare
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.