112906-2020 - ÄndringSverige-Örebro: Renoveringsarbeten
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ROT-renovering av flerbostadshus Västhaga, Vindhjulet 1 och Vindmätaren 2
Referensnummer: 20/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden innebär totalrenovering av flerbostadshus med tillhörande
Komplementbyggnader.
Samtliga komplementbyggnader rives och uppföres i ny skepnad. Värme, vatten, ventilation och avlopp bytes i dess helhet inom fastigheterna. Elen i området bytes, varje huskropp får en egen servis. Solcellsanläggning installeras på några av hustaken, omfattning enligt beskrivning.
Garage och carportar ingår ej i denna entreprenad.